Vítejte v Hypotečním průvodci pojištěním

Téměř všechny české banky nabízí slevu za sjednání životního pojištění/pojištění schopnosti splácet s určitou pojišťovnou, nejčastěji s dceřinou společností dané banky. Pokud si pojištění sjednáte, banka Vám sníží úrokovou sazbu o určité procentní body (0,1%-0,5%). Vzhledem k ceně tohoto pojištění však téměř nikdy nevyváží sleva výdaj za pojištění. Na tento argument se často zapomíná a je tedy nasnadě otázka: Jak je toto pojištění užitečné?

Pojištění splácení úvěru je v podstatě klasické životní pojištění vinkulované ve prospěch banky aby pokrylo nesplacenou jistinu úvěru v případě úmrtí, plné invalidity apod. Pojištění se vždy řídí pojistnými podmínkami příslušné pojišťovny.

Pokud to vezmeme statisticky a uvážíme hypotéku na 20 let, vzatou mezi 25 a 34 rokem života, pravděpodobnost úmrtí během doby splácení je přibližně 1 ku 3000. Pokud bude úvěr vzatý mezi 35 a 44 rokem života, šance je 1 ku 1300 a pokud úvěr vezmeme mezi 45 a 54 rokem je šance 1 ku 500. Tímto shrnutím chceme jenom podotknout, že pokud jste v první kategorii, nemusíte pojištění přikládat takovou váhu jako v kategorii poslední.

Naše rada je: pokud zvažujete životní pojištění, nedělejte to kvůli slevě na úrokové sazbě. Podívejte se na současnou nabídku pojištění a zajisté naleznete produkt, který bude mít lepší plnění a pravděpodobně bude také levnější. Pokud však chcete mít jistotu, nechcete trávit čas hledáním a přitom Vám nebude vadit malý rozdíl – pojištěním nic nezkazíte.