Vítejte v Hypotečním průvodci poplatky

Všichni jsme asi zaznamenali v minulém roce medializovaný “boj proti poplatkům”. Podle rozhodnutí příslušných soudů můžeme soudit, že poplatky jsou oprávněné a nějakou dobu se s nimi budeme ještě setkávat. Vnímejme tedy poplatky jako součást hypotečního úvěru, které navyšují celkovou cenu půjčky. Naše Hypoteční kalkulačka zohledňuje všechny poplatky, které jsou s hypotékou spojené a proto si můžete nabídky přehledně porovnat.

Typy poplatků

Je množství poplatků, které banky spojují s hypotečním úvěrem. Některé jsou zřejmé, jiné Vás mohou překvapit. Podívejte se proto na seznam poplatků níže:

Poplatek za odhad nemovitosti

Naprostá většina hypoték (pokud se nejedná o refinancování) vyžaduje nový odhad zastavované nemovitosti externím nebo interním znalcem. S výběrem toho správného znalce Vám rádi pomůžeme. Některé banky nabízí ocenění “online zdarma”, jiné neúčtují poplatek za odhad nemovitosti v rámci akcí. U akcí typu “neplatíte odhad” si dejte pozor, protože pokud úvěrový obchod nedotáhnete do konce, banka po Vás bude chtít poplatek uhradit zpětně. Výše poplatků za odhad se může různit avšak se vesměs pohybuje u bytů okolo 4000 Kč a u rodinných domů okolo 6000 Kč.

Poplatek za zřízení/schválení úvěru

Další z poplatků, které si banky účtují, je poplatek za schválení úvěru. Opět nalezneme banky, které tento poplatek neúčtují vůbec, nebo v rámci akcí nebo developerských projektů poplatek odpouští. Výše poplatků může být fixní nebo se odvíjí od výše sjednaného úvěrů. Některé banky si účtují za zřízení hypotečního úvěru až 25000 Kč tak je třeba se na tento poplatek zvláště zaměřit při vybírání vhodné banky.

Poplatek za správu úvěru/Poplatek za vedení úvěrového účtu

Tento poplatek se setkal se největším odporem, když různá sdružení podávala hromadnou žalobu za spotřebitele ohledně neoprávněnosti tohoto poplatku. Jak se můžete dočíst například zde, soudy dávají za pravdu bankám a poplatky vracet nehodlají. Tato iniciativa však vyvolala konkurenční boj a banky nyní nabízejí úvěry bez tohoto poplatku a nebo Vám nabídnou možnost tento poplatek neúčtovat za cenu vyšší úrokové sazby. Zvláště u vyšších úvěrů se vyplatí zachovat poplatek, protože zvýšení úrokové sazby by mělo za následek vyšší splátku než samotný poplatek. Tento poplatek se v částkách okolo 150 Kč.

Poplatek za vedení běžného účtu v bance

Spolu s hypotečními úvěry se banky přetahují také o klienty a jejich běžné účty. Proto je mnohdy nízká úroková sazby podmíněna otevřením běžného účtu v bance a často také určitým obratem. Tyto běžné účty v bankách mohou být při určitých podmínkách bez poplatků, v jiných případech jdou ceny za měsíční vedení až do řádů stokorun. Zde je namístě povážit, zda Vám sleva na úrokové sazbě stojí za povinnost otevření a držení běžného účtu. Zda se Vám to vyplatí nebo ne Vám spočítá naše Hypoteční kalkulačka.

Všechny tyto poplatky jsou zohledněny v naší unikátní Hypoteční kalkulačce, která Vám přehledně srovná nabídky podle Vámi zadaných parametrů..