Vítejte v Hypotečním průvodci sankcemi

Každá banka v České republice poskytující hypotéky dbá na to aby hypotéka byla splácena řádně a včas. Ovšem pokud chcete splatit hypoteční úvěr dříve, než bylo dohodnuto, je to něco co banka považuje za porušení smlouvy a vyvozuje z toho sankční poplatky.

Hodně lidí žije v domnění, že variabilní sazba hypotéky Vám umožní splatit hypoteční úvěr kdykoliv bez sankcí – toto nemusí být vždy pravda. Podívejte se na tabulku níže a porovnejte konkrétní banky.

Výše sankce, tedy poplatku za předčasné splacení, závisí vždy na konkrétní bance. Některé banky vypočítávají poplatek jako fixní částku, jiné užívají poměrnou částku k zůstatku úvěru. Je důležité se podívat na dané parametry pro případ, že byste hypotéku potřebovali splatit předčasně.

Pokud jste v situaci kdy musíte ukončit hypotéku a čelíte poplatku, kontaktujte nás a pokusíme se Vám pomoci.

Hypoteční Banka

Poplatek za předčasné splacení je 5% za každý rok zbývající do konce fixačního období, maximálně však 25 %. Poplatek se účtuje z výše mimořádné splátky.

Pokud máme pětiletou fixaci, úvěr splácíme již rok a půl a musíme hypotéku předčasně splatit – poplatek z mimořádné splátky bude ve výši 20% (do konce fixačního období zbývá 3,5 roku > 4 x 5% = 20%).

Hypoteční banka nabízí individuální možnost snížení nebo odpuštění poplatku v případě, že si nový nabyvatel nemovitosti vezme hypoteční úvěr od Hypoteční banky.

Tab 2

Tab Content goes here